Počet výsledků: 4

Otevřít filtraci

Vlčí zrno (lat. chalazion) je akutní hnisavý zánět Meibomovy žlázy na okraji očního víčka. Vlčí zrno často vzniká kvůli zablokovanému a ucpanému odtoku žlázy, někdy se může vyvinout z ječného zrna. Při okraji víčka je viditelné vyklenutí – zvláště pak tehdy, když člověk zkusí okraj víčka pootočit směrem vně.

Ječné zrno (lat. hordeolum) je akutní bakteriální infekce žláz na okrajích očních víček. Infekce může postihovat různé žlázy, nejčastěji jsou však zasaženy Meibomovy žlázy. Oční víčko (případně jeho okraj) je zarudlé, oteklé a bolavé.

Zrnitá vrstva pokožky (lat. stratum granulosum epidermidis) je prostřední z pěti vrstev pokožky. Zrnitá vrstva pokožky „vděčí“ za svůj název typickému vzhledu pod mikroskopem: ten je dán dalšími změnami keratinocytů, které jsou postupně vytlačovány z ostnité vrstvy pokožky směrem na povrch kůže. Zrnitá vrstva pokožky je tvořena přibližně třemi až pěti vrstvami keratinocytů, které jsou plošší než keratinocyty v ostnité vrstvě pokožky, a které vytvářejí velké množství keratinu a keratohyalinu. Keratin i keratohyalin tvoří většinu hmoty keratinocytů v zrnité vrstvě pokožky a dodávají jí typický zrnitý vzhled. Obrázek: Vrstvy pokožky – mikroskopický snímek. Znázorněna je pokožka tlustého typu kůže (angl. thick skin), která se vyskytuje na dlaních a chodidlech a má pět vrstev (shora dolů): rohovou vrstvu (stratum corneum), jasnou vrstvu (stratum lucidum), zrnitou vrstvu (stratum granulosum), ostnitou vrstvu (stratum spinosum) a bazální vrstvu (stratum basale). Pod bazální vrstvou se nachází škára (dermis). V pokožce tenkého typu kůže (angl. thin skin) není přítomna jasná vrstva (stratum lucidum). (Zdroj: By Mikael Häggström, based on work by Wbensmith - File: WVSOM Meissner's corpuslce.JPG by Wbensmith. Layers were drawn according to image at Home Page of Deborah S. Dempsey, Department of Biological SciencesNorthern Kentucky University > V. SKIN > 2 LAYERS ([1]), CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=10759398 Viz také pokožka.

Radioaktivní zrna (angl. radioactive seeds) jsou drobné zdroje radioaktivního záření, které se někdy používají při protinádorové léčbě. Nejčastěji jsou využívány při brachyterapii u pacientů s karcinomem prostaty. Lékař umístí radioaktivní zrna buď přímo do zhoubného nádoru nebo do jeho bezprostřední blízkosti; nádorové buňky jsou pak usmrcovány energií, která se uvolňuje při rozpadu radioaktivního materiálu. Obrázek: Radioaktivní zrna (devět drobných „čárek“) a porovnání jejich velikosti s drobnou mincí a s jehlami používanými při jejich zavádění. (Zdroj: CC BY-SA 3.0, https://en.wikipedia.org/w/index.php?curid=17971842) Viz také radioaktivita.

Zobrazeno 1 až 4 z 4

Počet výsledků